Italy
ITA - Italy
Country Medallist by Sport

Discipline Name Date Event Medal
Artistic Gymnastics Artistic Gymnastics  PREZIOSA Elisabetta Friday, 3 July Women's Floor GOLD GOLD
BUSNARI Alberto Thursday, 2 July Men's Pommel horse GOLD GOLD
POZZO Enrico Friday, 3 July Men's Horizontal bar GOLD GOLD
Italy Tuesday, 30 June Men's Team GOLD GOLD
PREZIOSA Elisabetta Wednesday, 1 July Women's All-Around SILVER SILVER
POZZO Enrico Wednesday, 1 July Men's All-Around SILVER SILVER
MORANDI Matteo Thursday, 2 July Men's Rings SILVER SILVER
CINGOLANI Andrea Friday, 3 July Men's Vault SILVER SILVER
Italy Monday, 29 June Women's Team SILVER SILVER
GALANTE Paola Thursday, 2 July Women's Uneven bars BRONZE BRONZE
PREZIOSA Elisabetta Friday, 3 July Women's Beam BRONZE BRONZE
ARMI Emily Friday, 3 July Women's Floor BRONZE BRONZE
Athletics Athletics  GRENOT Libania Thursday, 2 July Women's 400m GOLD GOLD
CUSMA PICCIONE Elisa Thursday, 2 July Women's 800m GOLD GOLD
CUSMA PICCIONE Elisa Friday, 3 July Women's 1500m GOLD GOLD
VIZZONI Nicola Thursday, 2 July Men's Hammer Throw GOLD GOLD
SALIS Silvia Tuesday, 30 June Women's Hammer Throw GOLD GOLD
VICENZINO Tania Wednesday, 1 July Women's Long Jump GOLD GOLD
SCHEMBRI Fabrizio Tuesday, 30 June Men's Triple Jump GOLD GOLD
DI MARTINO Antonietta Friday, 3 July Women's High Jump GOLD GOLD
BRUGNETTI Ivano Tuesday, 30 June Men's 20km Walk GOLD GOLD
INCERTI Anna Friday, 3 July Women's 1/2 Marathon GOLD GOLD
Italy Thursday, 2 July Men's 4x100m Relay GOLD GOLD
DI GREGORIO Emanuele Wednesday, 1 July Men's 100m SILVER SILVER
GALVAN Matteo Tuesday, 30 June Men's 200m SILVER SILVER
REINA Daniela Thursday, 2 July Women's 400m SILVER SILVER
LA ROSA Stefano Friday, 3 July Men's 5000m SILVER SILVER
ROMAGNOLO Elena Wednesday, 1 July Women's 5000m SILVER SILVER
LEGNANTE Assunta Wednesday, 1 July Women's Shot Put SILVER SILVER
BANI Zahra Thursday, 2 July Women's Javelin Throw SILVER SILVER
CLARETTI Clarissa Tuesday, 30 June Women's Hammer Throw SILVER SILVER
RUBINO Giorgio Tuesday, 30 June Men's 20km Walk SILVER SILVER
CONSOLE Rosaria Friday, 3 July Women's 1/2 Marathon SILVER SILVER
Italy Thursday, 2 July Women's 4x100m Relay SILVER SILVER
PORCELLATO Francesca Thursday, 2 July Women's 800m T54 SILVER SILVER
CERUTTI Fabio Wednesday, 1 July Men's 100m BRONZE BRONZE
CALI' Vincenza Tuesday, 30 June Women's 200m BRONZE BRONZE
CATTANEO Micol Thursday, 2 July Women's 100m Hurdles BRONZE BRONZE
WEISSTEINER Silvia Wednesday, 1 July Women's 5000m BRONZE BRONZE
ROSA Chiara Wednesday, 1 July Women's Shot Put BRONZE BRONZE
GRECO Daniele Tuesday, 30 June Men's Triple Jump BRONZE BRONZE
GIORDANO BRUNO Anna Tuesday, 30 June Women's Pole Vault BRONZE BRONZE
Basketball Basketball  Italy Thursday, 2 July Women GOLD GOLD
Beach Volleyball Beach Volleyball  Italy Thursday, 2 July Women SILVER SILVER
Italy Friday, 3 July Men BRONZE BRONZE
Bowls Bowls  BOTTEON Chiara Tuesday, 30 June Women's Precision throw GOLD GOLD
BENEDETTI Emiliano Friday, 3 July Raffa-Men's Singles GOLD GOLD
CANTARINI Germana Friday, 3 July Raffa-Women's Singles GOLD GOLD
Italy Tuesday, 30 June Raffa-Men's Doubles GOLD GOLD
Italy Tuesday, 30 June Raffa-Women's Doubles GOLD GOLD
Italy Friday, 3 July Petanque-Men's Doubles GOLD GOLD
PASIN Ilenia Friday, 3 July Women's Progressive throw BRONZE BRONZE
Boxing Boxing  PARRINELLO Vittorio Thursday, 2 July Bantam 54 kg GOLD GOLD
VALENTINO Domenico Thursday, 2 July Light 60 kg GOLD GOLD
RUSSO Clemente Thursday, 2 July Heavy 91 kg GOLD GOLD
CAMMARELLE Roberto Thursday, 2 July Super Heavy +91 kg GOLD GOLD
PINTO Alfonso Wednesday, 1 July Light Fly 48 kg BRONZE BRONZE
PICARDI Vincenzo Wednesday, 1 July Fly 51 kg BRONZE BRONZE
DI SAVINO Alessio Wednesday, 1 July Feather 57 kg BRONZE BRONZE
PODDA Luca Wednesday, 1 July Middle 75 kg BRONZE BRONZE
Canoeing Flat Canoeing Flat  Italy Friday, 3 July Men's K1 1000m GOLD GOLD
Italy Friday, 3 July Women's K1 1000m GOLD GOLD
Italy Friday, 3 July Men's K2 1000m GOLD GOLD
Italy Friday, 3 July Women's K1 1000m BRONZE BRONZE
Italy Saturday, 4 July Women's K1 500m BRONZE BRONZE
Italy Saturday, 4 July Men's K2 500m BRONZE BRONZE
Cycling Road Cycling Road  PERUFFO Enrico Friday, 3 July Men's Road Race GOLD GOLD
TAMANINI Luisa Friday, 3 July Women's Road Race GOLD GOLD
MALORI Adriano Tuesday, 30 June Men's Time Trial GOLD GOLD
GUARDINI Andrea Friday, 3 July Men's Road Race BRONZE BRONZE
BRONZINI Giorgia Friday, 3 July Women's Road Race BRONZE BRONZE
Fencing Fencing  VEZZALI Maria Valentina Monday, 29 June Women's Individual Foil GOLD GOLD
MOELLHAUSEN Nathalie M. Tuesday, 30 June Women's Individual Epée GOLD GOLD
GRANBASSI Margherita Monday, 29 June Women's Individual Foil SILVER SILVER
TAGLIARIOL Matteo Tuesday, 30 June Men's Individual Epée SILVER SILVER
MARTINELLI Francesco Tuesday, 30 June Men's Individual Epée BRONZE BRONZE
BIANCO Ilaria Sunday, 28 June Women's Individual Sabre BRONZE BRONZE
Football Football  Italy Saturday, 4 July Men SILVER SILVER
Golf Golf  Italy Thursday, 2 July Men's Team GOLD GOLD
BERGAMASCHI Filippo Thursday, 2 July Men's Individual-Team SILVER SILVER
Italy Thursday, 2 July Women's Team BRONZE BRONZE
Judo Judo  MORETTI Elena Thursday, 2 July Women -48 kg Extra-Light GOLD GOLD
VERDE Elio Thursday, 2 July Men -60 kg Extra-Light GOLD GOLD
DI CRISTO Giovanni Saturday, 4 July Men -73 kg Light GOLD GOLD
FORCINITI Rosalba Thursday, 2 July Women -52 kg Half-Light SILVER SILVER
FARALDO Francesco Friday, 3 July Men -66 kg Half-Light BRONZE BRONZE
BARBIERI Erica Sunday, 5 July Women -70 kg Middle BRONZE BRONZE
CIANO Antonio Saturday, 4 July Men -81 kg Half-Middle BRONZE BRONZE
BAGNOLI Lorenzo Sunday, 5 July Men -90 kg Middle BRONZE BRONZE
Karate Karate  GIULIANI Michele Tuesday, 30 June Men's Under 60kg GOLD GOLD
CARDIN Sara Tuesday, 30 June Women's Under 50kg SILVER SILVER
PASQUA Laura Tuesday, 30 June Women's Under 61kg SILVER SILVER
BUSA' Luigi Tuesday, 30 June Men's Under 75kg SILVER SILVER
LORIA Salvatore Wednesday, 1 July Men's Under 84kg SILVER SILVER
GUGLIELMI Selene Tuesday, 30 June Women's Under 55kg BRONZE BRONZE
MANISCALCO Stefano Wednesday, 1 July Men's Over 84kg BRONZE BRONZE
Rhythmic Gymnastics Rhythmic Gymnastics  CANTALUPPI Julieta Saturday, 27 June All-Around GOLD GOLD
Rowing Rowing  Italy Sunday, 28 June Women's Single Sculls SILVER SILVER
Italy Sunday, 28 June Men's Lightweight Single Sculls SILVER SILVER
Italy Sunday, 28 June Women's Lightweight Single Sculls SILVER SILVER
Italy Sunday, 28 June Men's Lightweight Double Sculls SILVER SILVER
Italy Sunday, 28 June Men's Single Sculls BRONZE BRONZE
Italy Sunday, 28 June Men's Double Sculls BRONZE BRONZE
Italy Sunday, 28 June Women's Lightweight Double Sculls BRONZE BRONZE
Sailing Sailing  Italy Saturday, 4 July 470 - Men's GOLD GOLD
Italy Saturday, 4 July 470 - Women's GOLD GOLD
Shooting Shooting  DE NICOLO Marco Tuesday, 30 June Men's 50m Rifle 3 Positions GOLD GOLD
DI SPIGNO Daniele Wednesday, 1 July Men's Double Trap GOLD GOLD
FALCO Ennio Thursday, 2 July Men's Skeet GOLD GOLD
ZUBLASING Petra Monday, 29 June Women's 10m Air Rifle SILVER SILVER
PELLIELO Giovanni Monday, 29 June Men's Trap SILVER SILVER
GELISIO Deborah Sunday, 28 June Women's Trap SILVER SILVER
SUPPO Michela Friday, 3 July Women's 25m Pistol BRONZE BRONZE
CAMPRIANI Niccolo Saturday, 27 June Men's 10m Air Rifle BRONZE BRONZE
NARDELLI Elania Monday, 29 June Women's 10m Air Rifle BRONZE BRONZE
DE NICOLO Marco Sunday, 28 June Men's 50m Rifle Prone BRONZE BRONZE
CAMPRIANI Niccolo Tuesday, 30 June Men's 50m Rifle 3 Positions BRONZE BRONZE
D'ANIELLO Francesco Wednesday, 1 July Men's Double Trap BRONZE BRONZE
Swimming Swimming  PELLEGRINI Federica Saturday, 27 June Women's 400m Freestyle GOLD GOLD
FILIPPI Alessia Tuesday, 30 June Women's 800m Freestyle GOLD GOLD
SEGAT Francesca Sunday, 28 June Women's 100m Butterfly GOLD GOLD
GIACCHETTI Caterina Wednesday, 1 July Women's 200m Butterfly GOLD GOLD
TERRIN Alessandro Wednesday, 1 July Men's 50m Breaststroke GOLD GOLD
PANARA Roberta Saturday, 27 June Women's 100m Breaststroke GOLD GOLD
GEMO Elena Saturday, 27 June Women's 50m Backstroke GOLD GOLD
FILIPPI Alessia Sunday, 28 June Women's 200m Backstroke GOLD GOLD
Italy Saturday, 27 June Women's 4x100m Freestyle Relay GOLD GOLD
Italy Monday, 29 June Men's 4x200m Freestyle Relay GOLD GOLD
Italy Tuesday, 30 June Women's 4x200m Freestyle Relay GOLD GOLD
Italy Wednesday, 1 July Women's 4x100m Medley Relay GOLD GOLD
CHIUSO Cristina Sunday, 28 June Women's 50m Freestyle SILVER SILVER
TECCHIO Gigliola Sunday, 28 June Women's 50m Freestyle SILVER SILVER
MAGNINI Filippo Monday, 29 June Men's 100m Freestyle SILVER SILVER
PIZZETTI Samuel Saturday, 27 June Men's 400m Freestyle SILVER SILVER
COLBERTALDO Federico Wednesday, 1 July Men's 1500m Freestyle SILVER SILVER
MACCAGNOLA Cristina Tuesday, 30 June Women's 50m Butterfly SILVER SILVER
VESPE Francesco Wednesday, 1 July Men's 200m Butterfly SILVER SILVER
GIORGETTI Edoardo Monday, 29 June Men's 200m Breaststroke SILVER SILVER
BOGGIATTO Chiara Monday, 29 June Women's 200m Breaststroke SILVER SILVER
RANFAGNI Sebastiano Sunday, 28 June Men's 200m Backstroke SILVER SILVER
MARIN Luca Monday, 29 June Men's 400m Individual Medley SILVER SILVER
SEGAT Francesca Monday, 29 June Women's 400m Individual Medley SILVER SILVER
Italy Sunday, 28 June Men's 4x100m Freestyle Relay SILVER SILVER
BOCCHIA Federico Sunday, 28 June Men's 50m Freestyle BRONZE BRONZE
BELOTTI Marco Tuesday, 30 June Men's 200m Freestyle BRONZE BRONZE
CARPANESE Alice Tuesday, 30 June Women's 200m Freestyle BRONZE BRONZE
NALESSO Mattia Tuesday, 30 June Men's 50m Butterfly BRONZE BRONZE
BENI Niccolo Wednesday, 1 July Men's 200m Butterfly BRONZE BRONZE
CAVALLINO Paola Wednesday, 1 July Women's 200m Butterfly BRONZE BRONZE
PANARA Roberta Wednesday, 1 July Women's 50m Breaststroke BRONZE BRONZE
PIZZINI Luca Saturday, 27 June Men's 100m Breaststroke BRONZE BRONZE
FABBRI Giulia Saturday, 27 June Women's 100m Breaststroke BRONZE BRONZE
DI TORA Mirco Tuesday, 30 June Men's 100m Backstroke BRONZE BRONZE
LESTINGI Damiano Sunday, 28 June Men's 200m Backstroke BRONZE BRONZE
BOGGIATTO Alessio Saturday, 27 June Men's 200m Individual Medley BRONZE BRONZE
DIOLI Luca Angelo Monday, 29 June Men's 400m Individual Medley BRONZE BRONZE
Italy Wednesday, 1 July Men's 4x100m Medley Relay BRONZE BRONZE
Table Tennis Table Tennis  Italy Tuesday, 30 June Women's Team GOLD GOLD
Tennis Tennis  MAYR Evelyn Friday, 3 July Women's Singles GOLD GOLD
MARRAI/NASO Thursday, 2 July Men's Doubles GOLD GOLD
NASO Gianluca Friday, 3 July Men's Singles BRONZE BRONZE
Volleyball Volleyball  Italy Sunday, 5 July Men GOLD GOLD
Italy Saturday, 4 July Women GOLD GOLD
Water Polo Water Polo  Italy Sunday, 5 July Men BRONZE BRONZE
Weightlifting Weightlifting  DELLINO Vito Friday, 26 June Men's 56 kg Clean&Jerk SILVER SILVER
RUBINO Massimiliano Friday, 26 June Men's 62 kg Clean&Jerk BRONZE BRONZE
Wrestling Wrestling  DE PAOLA Francine Saturday, 27 June Women's Freestyle 51 kg GOLD GOLD
ESPOSITO Sabrina Sunday, 28 June Women's Freestyle 59 kg GOLD GOLD
MINGUZZI Andrea Friday, 26 June Men's Greco-Roman 84 kg SILVER SILVER
FUCILE Paolo Friday, 26 June Men's Greco-Roman 60 kg BRONZE BRONZE
SCIBILIA Beniamino Saturday, 27 June Men's Greco-Roman 96 kg BRONZE BRONZE
FICARA Rocco Daniele Saturday, 27 June Men's Greco-Roman 120 kg BRONZE BRONZE
FELICE Silvia Saturday, 27 June Women's Freestyle 48 kg BRONZE BRONZE
MANEA Federico Sunday, 28 June Men's Freestyle 55 kg BRONZE BRONZE
MINGUZZI Valentina Sunday, 28 June Women's Freestyle 55 kg BRONZE BRONZE
MIANO PETTA Francesco Monday, 29 June Men's Freestyle 120 kg BRONZE BRONZE