France
FRA - France
Country Medallist by Sport

Discipline Name Date Event Medal
Artistic Gymnastics Artistic Gymnastics  DUFOURNET Youna Wednesday, 1 July Women's All-Around GOLD GOLD
DUFOURNET Youna Thursday, 2 July Women's Vault GOLD GOLD
DUFOURNET Youna Thursday, 2 July Women's Uneven bars GOLD GOLD
CARANOBE Benoit Wednesday, 1 July Men's All-Around GOLD GOLD
PINHEIRO Danny Thursday, 2 July Men's Rings GOLD GOLD
BOUHAIL Thomas Friday, 3 July Men's Vault GOLD GOLD
France Monday, 29 June Women's Team GOLD GOLD
MOREL Pauline Thursday, 2 July Women's Uneven bars SILVER SILVER
DUFOURNET Youna Friday, 3 July Women's Beam SILVER SILVER
BELLEMARE Rose Eliandre Friday, 3 July Women's Floor SILVER SILVER
SABOT Hamilton Thursday, 2 July Men's Pommel horse SILVER SILVER
PINHEIRO Danny Friday, 3 July Men's Parallel bars SILVER SILVER
France Tuesday, 30 June Men's Team SILVER SILVER
MOREL Pauline Wednesday, 1 July Women's All-Around BRONZE BRONZE
SABOT Hamilton Wednesday, 1 July Men's All-Around BRONZE BRONZE
BENY Pierre-Yves Thursday, 2 July Men's Rings BRONZE BRONZE
SABOT Hamilton Friday, 3 July Men's Horizontal bar BRONZE BRONZE
Athletics Athletics  MBANDJOCK Martial Wednesday, 1 July Men's 100m GOLD GOLD
MAILLARD Sebastien Friday, 3 July Men's 400m Hurdles GOLD GOLD
ANACHARSIS Phara Wednesday, 1 July Women's 400m Hurdles GOLD GOLD
CERIVAL Jessica Wednesday, 1 July Women's Shot Put GOLD GOLD
ROBERT-MICHON Melina Friday, 3 July Women's Discus Throw GOLD GOLD
SDIRI Salim Friday, 3 July Men's Long Jump GOLD GOLD
France Thursday, 2 July Women's 4x100m Relay GOLD GOLD
SOUMARE Myriam Wednesday, 1 July Women's 100m SILVER SILVER
VENEL Teddy Thursday, 2 July Men's 400m SILVER SILVER
LASTENNET Jeff Thursday, 2 July Men's 800m SILVER SILVER
GOMIS Sandra Thursday, 2 July Women's 100m Hurdles SILVER SILVER
BASCOU Dimitri Tuesday, 30 June Men's 110m Hurdles SILVER SILVER
GHAIDI Salah-Eddine Friday, 3 July Men's 400m Hurdles SILVER SILVER
KASSAMBARA Aurore Wednesday, 1 July Women's 400m Hurdles SILVER SILVER
BORTOLUZZI Jerome Thursday, 2 July Men's Hammer Throw SILVER SILVER
NZOLA MESO BA Teresa Thursday, 2 July Women's Triple Jump SILVER SILVER
France Thursday, 2 July Men's 4x100m Relay SILVER SILVER
France Friday, 3 July Men's 4x400m Relay SILVER SILVER
CASOLI Julien Thursday, 2 July Men's 1500m T54 SILVER SILVER
IKUESAN Ayodele Wednesday, 1 July Women's 100m BRONZE BRONZE
FONSAT Yannick Thursday, 2 July Men's 400m BRONZE BRONZE
KAMGA Aurelie Thursday, 2 July Women's 400m BRONZE BRONZE
Beach Volleyball Beach Volleyball  France Thursday, 2 July Women BRONZE BRONZE
Bowls Bowls  AMAR Fabien Friday, 3 July Men's Progressive throw GOLD GOLD
ESSERTEL Laurence Friday, 3 July Women's Progressive throw GOLD GOLD
France Friday, 3 July Petanque-Men's Doubles SILVER SILVER
ALCARAZ Patrick Tuesday, 30 June Men's Precision throw BRONZE BRONZE
BRUNIAUX Sonia Tuesday, 30 June Women's Precision throw BRONZE BRONZE
France Friday, 3 July Petanque-Women's Doubles BRONZE BRONZE
Boxing Boxing  BECCU Jeremy Thursday, 2 July Light Fly 48 kg GOLD GOLD
OUBAALI Nordine Thursday, 2 July Fly 51 kg GOLD GOLD
VASTINE Alexis Thursday, 2 July Super Light 64 kg GOLD GOLD
BAUDERLIQUE Mathieu Wednesday, 1 July Middle 75 kg BRONZE BRONZE
Canoeing Flat Canoeing Flat  France Friday, 3 July Men's K2 1000m SILVER SILVER
France Saturday, 4 July Men's K2 500m SILVER SILVER
Cycling Road Cycling Road  KRASNIAK Julie Friday, 3 July Women's Road Race SILVER SILVER
GALLOPIN Tony Tuesday, 30 June Men's Time Trial SILVER SILVER
Equestrian Equestrian  DELESTRE Simon Friday, 3 July Individual Jumping GOLD GOLD
France Wednesday, 1 July Team Jumping GOLD GOLD
FRANCART Alexandra Friday, 3 July Individual Jumping SILVER SILVER
GONIN Julien Friday, 3 July Individual Jumping BRONZE BRONZE
Fencing Fencing  GRUMIER Gauthier Tuesday, 30 June Men's Individual Epée GOLD GOLD
VERGNE Carole Sunday, 28 June Women's Individual Sabre GOLD GOLD
PERRUS Léonore Sunday, 28 June Women's Individual Sabre SILVER SILVER
COLIGNON Jeanne Tuesday, 30 June Women's Individual Epée BRONZE BRONZE
Golf Golf  France Thursday, 2 July Men's Team SILVER SILVER
France Thursday, 2 July Women's Team SILVER SILVER
PEYRICHOU Nicolas Thursday, 2 July Men's Individual-Team BRONZE BRONZE
ALONSO Emilie Thursday, 2 July Women's Individual-Team BRONZE BRONZE
Handball Handball  France Saturday, 4 July Women GOLD GOLD
France Sunday, 5 July Men SILVER SILVER
Judo Judo  PASQUET Marie Sunday, 5 July Women -70 kg Middle GOLD GOLD
LOUETTE Lucie Saturday, 4 July Women -78 kg Half-Heavy GOLD GOLD
RINER Teddy Sunday, 5 July Men +100 kg Heavy GOLD GOLD
HAREL Barbara Friday, 3 July Women -57 kg Light SILVER SILVER
CHEVREUIL Irene Friday, 3 July Women -63 kg Half-Middle SILVER SILVER
RIAD Mohamed Saturday, 4 July Men -73 kg Light SILVER SILVER
MARET Cyril Saturday, 4 July Men -100 kg Half-Heavy SILVER SILVER
PAYET Laetitia Thursday, 2 July Women -48 kg Extra-Light BRONZE BRONZE
Karate Karate  DONA Lolita Tuesday, 30 June Women's Under 61kg GOLD GOLD
GRILLON Kenji Tuesday, 30 June Men's Under 75kg GOLD GOLD
AQUILINA Betty Tuesday, 30 June Women's Under 50kg BRONZE BRONZE
TAUMOTEKAVA Jean C. Wednesday, 1 July Men's Under 84kg BRONZE BRONZE
Rhythmic Gymnastics Rhythmic Gymnastics  LEDOUX Delphine Saturday, 27 June All-Around SILVER SILVER
Rowing Rowing  France Sunday, 28 June Men's Double Sculls GOLD GOLD
France Sunday, 28 June Men's Lightweight Double Sculls GOLD GOLD
France Sunday, 28 June Men's Coxless Pair SILVER SILVER
France Sunday, 28 June Women's Lightweight Double Sculls SILVER SILVER
France Sunday, 28 June Women's Single Sculls BRONZE BRONZE
France Sunday, 28 June Men's Lightweight Single Sculls BRONZE BRONZE
Sailing Sailing  France Saturday, 4 July Laser Men GOLD GOLD
France Saturday, 4 July Laser Radial Women GOLD GOLD
France Saturday, 4 July 470 - Women's SILVER SILVER
France Saturday, 4 July 470 - Men's BRONZE BRONZE
France Saturday, 4 July 470 - Women's BRONZE BRONZE
Shooting Shooting  SAUVEPLANE Valerian Sunday, 28 June Men's 50m Rifle Prone GOLD GOLD
PIASECKI Pierre-Edmond Saturday, 27 June Men's 10m Air Rifle SILVER SILVER
BRIZE Laurence Saturday, 27 June Women's 50m Rifle 3 Positions SILVER SILVER
DUMOULIN Franck Sunday, 28 June Men's 10m Air Pistol BRONZE BRONZE
EVESQUE Emilie Saturday, 27 June Women's 50m Rifle 3 Positions BRONZE BRONZE
TERRAS Anthony Thursday, 2 July Men's Skeet BRONZE BRONZE
Swimming Swimming  BOUSQUET Frederick Sunday, 28 June Men's 50m Freestyle GOLD GOLD
METELLA Malia Sunday, 28 June Women's 50m Freestyle GOLD GOLD
BERNARD Alain Monday, 29 June Men's 100m Freestyle GOLD GOLD
HENIQUE Melanie Tuesday, 30 June Women's 50m Butterfly GOLD GOLD
VILACECA Thomas Wednesday, 1 July Men's 200m Butterfly GOLD GOLD
DOBRAL Coralie Monday, 29 June Women's 200m Breaststroke GOLD GOLD
CASTEL Alexianne Tuesday, 30 June Women's 100m Backstroke GOLD GOLD
MUFFAT Camille Saturday, 27 June Women's 200m Individual Medley GOLD GOLD
LORANDI Elodie Wednesday, 1 July 100 Freestyle S10 Women GOLD GOLD
France Sunday, 28 June Men's 4x100m Freestyle Relay GOLD GOLD
BERNARD Alain Sunday, 28 June Men's 50m Freestyle SILVER SILVER
ETIENNE Ophelie-Cyrielle Tuesday, 30 June Women's 200m Freestyle SILVER SILVER
BALMY Coralie Saturday, 27 June Women's 400m Freestyle SILVER SILVER
LEFERT Clement Sunday, 28 June Men's 100m Butterfly SILVER SILVER
BUI DUYET Diane Sunday, 28 June Women's 100m Butterfly SILVER SILVER
LACOURT Camille Saturday, 27 June Men's 50m Backstroke SILVER SILVER
France Saturday, 27 June Women's 4x100m Freestyle Relay SILVER SILVER
France Monday, 29 June Men's 4x200m Freestyle Relay SILVER SILVER
France Tuesday, 30 June Women's 4x200m Freestyle Relay SILVER SILVER
ETIENNE Ophelie-Cyrielle Tuesday, 30 June Women's 800m Freestyle BRONZE BRONZE
STRAVIUS Jeremy Saturday, 27 June Men's 50m Backstroke BRONZE BRONZE
CASTEL Alexianne Sunday, 28 June Women's 200m Backstroke BRONZE BRONZE
GRANGEON Lara Monday, 29 June Women's 400m Individual Medley BRONZE BRONZE
RUPP Vincent Wednesday, 1 July 100 Freestyle S10 Men BRONZE BRONZE
Table Tennis Table Tennis  France Tuesday, 30 June Men's Team GOLD GOLD
LI Xue Wednesday, 1 July Women's Singles SILVER SILVER
France Tuesday, 30 June Women's Team SILVER SILVER
Weightlifting Weightlifting  DABAYA-TIENTCHEU Vencelas Saturday, 27 June Men's 69 kg Snatch GOLD GOLD
DABAYA-TIENTCHEU Vencelas Saturday, 27 June Men's 69 kg Clean&Jerk GOLD GOLD
HENNEQUIN Benjamin Monday, 29 June Men's 85 kg Clean&Jerk GOLD GOLD
MATAM-MATAM David Hercule Tuesday, 30 June Men's 94 kg Clean&Jerk SILVER SILVER
MERAL-SUNAR Muslime Sunday, 28 June Women's 63 kg Snatch BRONZE BRONZE
MATAM-MATAM David Hercule Tuesday, 30 June Men's 94 kg Snatch BRONZE BRONZE
CHIQUET Agnes Saturday, 27 June Women's 58 kg Clean&Jerk BRONZE BRONZE
MERAL-SUNAR Muslime Sunday, 28 June Women's 63 kg Clean&Jerk BRONZE BRONZE
Wrestling Wrestling  GUENOT Christophe Friday, 26 June Men's Greco-Roman 74 kg SILVER SILVER
SELLOUM Meryem Sunday, 28 June Women's Freestyle 59 kg SILVER SILVER
ITAEV Said Monday, 29 June Men's Freestyle 84 kg SILVER SILVER
NOUMONVI Melonin Friday, 26 June Men's Greco-Roman 84 kg BRONZE BRONZE
LESAFFRE Melanie Saturday, 27 June Women's Freestyle 48 kg BRONZE BRONZE
BASSET Aurelie Saturday, 27 June Women's Freestyle 51 kg BRONZE BRONZE
FATAH Hamza Sunday, 28 June Men's Freestyle 55 kg BRONZE BRONZE